Wycieczka

MONTENEGROTOUR  Cetinie, Njeguszi, Kotor, Budwa

 Cetinie jest starą stolica Czarnogóry. Miasto załozone było w XV wieku, wysoko w górach, aby się chronic od Turków. Miasto zbudował Ivan Crnojević, władca z trzeciej czarnogórskiej dynasti. Dla wiekszości Czarnogórców Cetinie po mimo że nie jest dużym miastem jest symbolem niepodległośći i dumy narodowej. Znajdują się tam pałace, budynki starych ambasad, monastir i muzea. Nad miastem rozlega się duża góra Lovćien która jest parkiem narodowym. Po drugiej stronie  góry jest wioska Njeguszi, do której prowadzi wąska, górska, serpentynowa droga. Njeguszi są znane z produktów wiejskich. Górskie serpentyny z Njeguszi prowadzą dalej do Kotoru umożliwjając piekne widoki na fjord Kotorski wpisany w UNESCO.

Kotor  jest miastem załozonym przez starożytnych Greków. W ciągu dwóch tysięcy lat histori zostało wiele sladów róznych kultur i architektóry. Miasto otaczają prawie pięćo kilometrowe mury obronne. W Kotorze  znajduje się jedna z najstarszych katedr katolickich nad Adriatykiem – katedra sw Trypuna z XII wieku. Kotor jest wpisany na liste swiatowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Budwa jest jednym z najstarszych i najładniejszych miast na Adriatyku (’’Maly Dubrownik’’). Stare miasto znajdujące się na cyplu otaczają mury obronne (sredniowieczna forteca z wieżami, murami i bramami). Według badań archeologicznych Budwa jest stara około 2500 lat. Prawdopodobnie była załorzona przez starożytnych Greków. Starówka to duzy labirynt wąskich uliczek z maleńkimi kawiarenkami. Obok miasta znajduje się słynna rozległa Slovenska plaża, ciągnaca się około 1500 m i liczne mniejsze plaże  ukryte w zatoczkach.

Trasa: Wyjazd o godz. 08:30. Cetinie: spacer obok starych budowli: monastyr Cetiński, Biliarda, pałac króla. Przejazd górską drogą do Kotoru przez park narodowy Lovćen na wysokości 1400 m, rownież przejazd przez wioske Njegoszi. Przyjazd do Kotoru popołudniu – zwiedzanie starówki wewnątrz morów, wolny czas. Przyjazd do Buwdy – zwiedzanie starowki. Powrót do hotelu o godz. 19:00

 

ALBANIA  Szkoder, Tirana i Kruja

 Albania jest małym krajem z długą historią. Albańczycy siebię uwazają za potomków najstarszego znanego narodu na Balkanach – Ilirów. Natomiast jako małe państwo ciągle była podbijana od strony wiekszych sąsiadów. W Albani widoczna jest mieszanina kultury europejskiej i orjentalnej ponieważ ponad 500 lat była pod panowaniem cesarstwa Otomańskiego. Dla tego można powiedzieć że Albania jest orientem Europy. Albania kiedyś miała bardzo rozwinięty chandel, natomiast po Drugiej wojnie swiatowej dyktator Enwer Hodza wprowadził socjalizm. Dyktatura byla bardo cieżka dla Albanczyków, stalinoski socjalizm zablokował rozwój państwa i sprawił że Albania stała się jednym z najbiedniejszych państw w Europie.

Szkoder jest największym miastem w północnej Albanii. W XIX wieku było to największe centrum chandlowe na Bałkanach. W Szkodrze znajduje się największa katedra katolicka na całych Bałkanach i największy meczet w Albanii. Nad miastem znajduje się twierdza Rozafa, przepuszcza się że jej starość dobiega do 2400 lat. Tirana jest stolicą Albani od 1920. roku. Największy ślad w architektórze Tirany zostawiły lata władzy socjalistycznej ze skłonnością do budowania duzych budynków i szerokich ulic. Tirana jest najwiekszym miastem Albani i liczy milion mieszkańców.

Kruja jest dawną stolicą Albani, to jest miasto w którym zył Skenderbeg, albański generał z XV wieku. Znajduje się tam restaurowany zamek Skenderbega, a rownież i muzeum etnogoraficzne które przedstawia dom jednej albanskiej rodziny arystokratskiej z XVIII wieku. W Kruji atrakcje stanowi orjentalna uliczka chadlowa, w której sprzedawane są starocie, różne rękodzieła, mnóstwo suwenirów i td. Restauracje w Kruji oferują specificzne, regionalne albańskie dania o bardzo mocnych smakach.

Trasa: Wyjazd godz 08:00. Szkoder: katedra, meczet, centróm miasta.W Tiranie: aleja Uniwerzytetska, rynek Uniwerzytetski, rynek centalny, meczet Ethem-bey. W Kruji: orientalny bazar, twierdza, wolny czas. Powrót do hotelu o godz 20:00. Dlugość 350 km.

 

FISZPIKNIK  – JEZIORO SZKODERSKIE

 Jezioro Szkoderskie jest największym jeziorem na Bałkanach. W Czarnogórze jest uznane za Park Narodowy. Do jeziora uchodzi kilka większych rzek, z których największa jest Morača, a z jeziora wypływa rzeka Bojana, która uchodzi do Adriatyku. Powierzchnia jeziora jest 360–550 km², zależnie od pory roku. Średnia głebokość jeziora jest 7 m, a maksymalna 60 m. Jezioro jest kryptodepresją, czyli powierzchnia jest nad poziomem morza, a dno pod poziomem morza. Jezioro Szkoderskie jest miejscem niezwykle malowniczym, które tworzy urozmaicona linia brzegowa z licznymi zatoczkami, półwyspami i wysepkami rozrzuconymi na jego wodach. Także piekny pejzaż wzbogacają widoki na wysokie góry znajdujące się do okoła jeziora. Całości dopełnia bujna flora i rozmaite ptactwo wodne. Nad jeziorem żyje 280 gatonków ptaków, jedna z ostatnich koloni pelikanów i  40 gatónków ryb. Z ptaków najbardziej spotykane są kormorany, czapla, warzecha, kaczki, podgorzałki, tamaryski, bałkańska pliszka i inne. Z gatónków ryb dominują karpie, ukleje, pstrongi, somy, a istnieje i szejść endemicznych gatónków. Kąpanie w jeziorze jest bardzo przyjemne ponieważ teperatura wody w lecie dobiega do 30 °C. Czystość wody jest w kategori przydatnej do kąpania, a kolor wodzy jest zielonkawo-niebieski. Dla uczestników zapewniony jest rejs statkiem  i regionalny obiad rybny.

Trasa: wyjazd z hotelu o godz. 09:00, przyjazd do małego portu Virpazar o godz. 10:00. Z Virpazaru zaczyna sie rejs statkiem po jeziorze. Rejs trwa połtora godziny, statek się tez zatrzymuje 15 min dla chetnych którzy pragną skoczyc do wody i wykąpać się w ciepłym jeziorze. Po zakonczeniu rejsu goście dopływają do małej odludnej plaży nad którą jest restauracja. Tu na szwedskim stole jest podawany regionalny obiad rybny. Po obiedzie wolny czas, około dwie godzyny na plażowanie. Planowany powrót do hotelu na godz. 17:00.

 

KANION MORACZA – KANION TARA – PARK DURMITOR

Rzeka Moracza rospoczyna swój bieg u stóp góry Moraczke Kape, a kończy w jeiorze Szkoderskim. Głebokość kanionu w niektórych miejscach osiąga 1000 metrów, szczególnie impresujące jest miejsce Platije, gdzie można bardzo dokładnie zobaczyć  wysokie olbrzymie skały.  W kanionie się znajduje i monastir Moracza, czyli klasztor prawosławny z 13. wieku. Rzeka Tara płynie przez park narodowy Durmitor. Tara jest nazwana ,,Łzą Europy’’. To jest bardzo czysta, górska rzeka, która przebila kanion dwębokośći ponad 1300 m. W miejscu Đurđewicia Tara znajuje się niezłykły most, który nad kanionem daje wspanialy krajobraz. Most został zbudowany przed Drugą wojną swiatową i w tym czasie był to najdłuższy most dla pojazdów w Europie. Most ma długość 365 m, a wysokość nad rzeką 150 m. Durmitor to góry wapienne pełne zjawisk krasowych, niezwykle głębokich kanionów, jaskiń, źródeł wypływających wprost ze skał i rzek tajemniczo znikających pod ziemią. To jest najwieksza góra Czarnogóry, szczyt Bobotov kuk dobiega do wysokości 2525 m. Turystycznym centrum Durmitoru jest Žabljak, niewielkie miasteczko u podnóża gór, które dostało nazwę s powodu niezwykle głośno kumkających żab, które upodobały sobie pobliski strumień. Wieczorem ten dźwięk wypełnia całą dolinę. Charakterystycznym elementem krajobrazu na obszarze parku są liczne jeziora polodowcowe. Najczęściej odwiedzane przez turystów to Crno Jezero, niektórzy uważaja że to jest najładniejsze jezioro Czarnogóry. Ta wycieczka polecana jest miłośnikom natury i górskich pejzazów.

Trasa: Wyjazd o godz 08:00, przejazd przez Podgorice. Wjazd w  kanion Moracza, zatrzymywanie w monastirze Moracza. Park narodowy Durmitor, Kanion Tara, most nad Tarą, Crno jezero, powrót przez Niksić. Powrót do hotelu o godz 20:00.

 

RAFTING – TARA

 Rzeka Tara bierze początek z dwóch strumyków w poblizu miasta Kolašin. W Šćepan polju blisko  granicy z Bośnią i Hercegowiną, wraz z rzeką Pivą tworzy Drinę. Tara jest znana  jako „Łza Europy” z powodu niezwykle czystej wody. W górnym biegu rzeki wodę można bez obaw pić. Kanion rzeki Tary ma do 1333 metrów głebokości i jest najgłębszy w Europie oraz drugi na świecie po kanionie Kolorado. Sama rzeka ma 146,4 km długości, z przeciętnym spadkiem 4,5 m/km. Niemal cała rzeka znajduje się pod ochroną UNESCO jako część Parku Narodowego Durmitor. Jej fantastyczne pejzaże, piekne doliny i dzikie lasy, progi wodne, nad którymi unoszą się sosny i cudownie błękitny kolor wody zapierają dech w piersiach nawet wybrednym turystom. W rzece można trafić na pstrąga potokowego, rybę żyjącą tylko w wyjątkowo czystej wodzie, jak również na lipienia, klenia,   i wiele innych gatunków. W trakcie raftingu turysci maja okazję zobaczyć cześć kanionu blisko granicy z Bośnią, tu się znajduje około 20 szybkich buków obleganych pieknymi pejzażami kanionu.  Podczas raftingu który trwa około trzy godziny, robią się pauzy na fotografowanie i kąpanie.

Trasa: Wyjazd o godz. 06:00, przyjazd do Šćepan polja o godz. 10:00. Sniadanie i przygotowanie do raftingu, przejazd terenowką do kanionu rzeki. Rafting około trzy godziny. Po raftingu obiad w pobliżu rzeki. Powrtot do hotelu o godz. 20:00.

 

ORJENTALNE MIASTA STARY BAR I STARY ULCIŃ

W Barze żyje około 40.000 mieszkanców róznych narodowości i religii. To jest miasto w którym się przeplątają wpłyły katolickiej, prawosławnej i muzułmańskiej kultury. Bar posiada dużo kulturowo-historycznych zabytków. Na terytoriach Baru w ciągu dwoch tysięcy lat przed naszą erą osiedlały się plemiona Ilirów. W swojej długiej historii to miasto było pod panowaniem Ilirów, Rzymian, Bizancium, Dukli, Nemanićów, Wenecji, ceserstwa Tureckiego i Czarnogóry. Stara twierdza, która po swojej wielkości należy do jednej z największych na wybrzeżu Adriatyku, została zbudowana w czasach panowania Bizancium w IX wieku i jest kandydatem do UNESCO. Stary Bar jest też znany jako centrum oliwiarstwa, tu są bardzo stare sady oliwkowe w których rośnie około 100.000 drzew. W Starym Barze rośnie oliwka stara około 2300 lat, która jest uznana jako jedna z najstarszych w świecie. Ulciń jest miastem znajdujacym się na samym południu Czarnogóry, blisko granicy z Albanią. Ulciń jest jednym z najstarszych miast na Adriatyku, przepuszcza się że powstał 2400 lat temu. W tym miejscu przez wieki mieszały się kultury Orientu i Zachodu, o czym nam swiadczą zabytki Starego miasta. Ulciń kiedyś w Europie był znany jako mocne centrum piractwa na Adriatyku. W starej twierdzy znajduje się rynek niewolników na którym sprzedawano niewolników. Wybrzeże Ulcinia długie jest 30 km, z tej długości 20 km stanowią plaże. Wielka plaża ma długość 13 km, jest szeroka i pokryta drobnym wulkanicznym piaskiem o leczniczych właściwościach. Uważa się że to jest jedna z najwiekszych plaż Europy.

 Trasa: Wyjazd godz. 09:00. Stary Bar: Stara oliwka, starówka, zabytkowa twierdza, sad oliwkowy z degustacja produktów oliwnych i poczęstunkiem. Stary Ulciń: starożytna twierdza z rynkiem niewolników, wolny czas. Wielka plaża plażowanie trzy godziny.  Powrót do hotelu o godz. 18:30.