Bar

Miasto Bar znajduje się na południu Czarnogóry. Bar grańiczy się z miastem Ulciń (24 km od centrum Baru), a na północy z miastem Budwa ( 40 km od centrum Baru) które jest znanym miastem turystycznym. Od stolicy Czarnogóry (Podgorica) Bar jest oddalony 45 km. Przez Bar prowadzi magistrala, która łączy Chorwacię z Albanią, również istnieje połączenie kolejowe Bar-Belgrad (Serbia).

Bar jest miastem portowym i ma połączenia z większymi portami na morzu Sródziemnym (głównie Wlochy, linia Bar-Bari). W Podgoricy (45 km od centrum Baru) i Tiwcie (70 km od centrum Baru) znajdują sie międzynarodowe lotniska. Barskie wybrzeże ma długość 46 km i posiada 20 pięknych plaż o róznych granulaciach piasku. W odległosci 3 do 5 km od morza znajdują sie góry, z których najwyższy szczyt Rumija ma 1593 m npm.

Klimat w Barze jest medyterański z łagodną zimą i bardzo ciepłym latem. Przeciętnie rocznie w Barze jest 270 dni słonecznych i przez to liczy się, że jest jednym z najbardziej słonecznych miast Europy. Najcieplejszy miesiąc jest czerwiec, kiedy przeciętna temperatura morza wynosi 23.2 °C. W morzu można się kąpać 6 miesięcy w ciągu roku, czyli od połowy kwietnia do połowy października. Woda w Adriatyku jest bardzo czysta (przeciętnie 38.3 m) z dużą zawartością soli, do 38‰. Adriatyk jest spokojnym morzem ponieważ 75 % wszystkich fal ma wysokość do 0.5 m.

Flora i fauna charakteryzuje się dużą ilością endemicznych gatunków, w Adriatyku żyje około 380 gatunków ryb. Miasto Bar znane jest z dużej ilośći drzew oliwkowych i sadów owoców południowych (mandarynki, pomarańcze, kiwi, granaty, figi). Trzy kilometry od centrum Baru znajduje się Stari Bar w którym rośnie Stara oliwka, która jest zasadzona 800 lat przed naszą erą.

W Barze żyje około 40.000 mieszkanców róznych narodowości i religii. To jest miasto w którym się przeplatają wpływy katolickiej, prawosławnej i muzułmańskiej kultury i z tego względu w Barze istnieje dużo kulturowo-historycznych zabytków. W Starym Barze znajdują się ruiny starego miasta, które prawdopodobnie pochodzą z X wieku i które są wpisane w Listę światowych zabytków.

Na terytorium Bara w ciągu II tysiąclecia przed naszą erą osiedlały się plemiona Ilirów. W ciągu swojej długiej histori to miasto było pod panowaniem Ilirów, Rzymian, Bizantium, Dukli, Serbskiej dynasti Nemanić, Wenecji, carstwa Otomańskiego i Czarnogóry. Każdy czas zostawił za sobą widoczne ślady które dzisiaj zwiedzają i podziwiają turyśći z Europy i świata.